To kobieta dała początek programowaniu

Długość wpisu: 1-3 minuty

Czego się dowiesz:

  • maszyna analityczna Charles Babbage
  • kto napisał pierwszy program komputerowy

„Jestem kobietą, urodziła mnie kobieta…”. Cytat ten znają prawie wszyscy. O kobietach mówi się „słaba płeć”, a one są „mocą tego świata”. Jednak czy w świecie zdominowanym przez mężczyzn, jest miejsce na programistki?

Cofnijmy się do początków. Brytyjka Ada Lovelace była matematyczką i poetką. Łączyła te dwa światy wychodząc z założenia: „Czym jest matematyka, jak nie poezją zapisaną w równaniach, nierównościach, złożonych twierdzeniach.” Lovelace często kwestionowała podstawowe założenia przez łączenie poezji i nauki, co ją mocno wyróżniało jak na tamte czasy.

W 1842 matematyczka zdecydowała się opublikować materiał na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a – zwanego maszyną analityczną.

Ada Lovelace
Maszyna analityczna Charles Babbage

Konstrukcja ta miała być napędzana silnikiem parowym, jednak nigdy nie została ukończona. Natomiast program oraz dane miały być wprowadzane za pomocą kart perforowanych. Co ciekawe – w maszynie oddzielnie był magazyn pamięci, a oddzielnie tzw. młyn, będący jednostką obliczeniową. Urządzenie pozwalało na takie instrukcje, jak pętle czy wyrażenia warunkowe. Posłużyło ono później za inspirację dla architektury von Neumanna.

Ada Lovelace pochyliła się nad maszyną uważnie i zrozumiała lepiej jej możliwości, niż je sobie wyobrażał sam jej stwórca. To właśnie ona, kobieta, jako pierwsza na świecie, napisała program komputerowy, który następnie opublikowała w swojej pracy. Był to więc program na nieskończony ówcześnie komputer. Praca Lovelace zawierała notatki oraz algorytm do obliczania liczb Bernoulliego – uwielbiany przez matematyków.

Czyż to nie wspaniałe , że kobieta używając swej intuicji „zrodziła” pierwszy program.

Chcesz więcej? Zobacz wpis Jesteś koniem czy woźnicą? Sprawdź, czy za kilkanaście lat zawód, który wykonujesz nie zostanie zastąpiony przez algorytm